هوش تجاری مشارکتی (CBI) چیست؟

collaborative BI

اصطلاح «مشارکتی[1]» به گروه سازمان‌یافته‌ای از افراد اطلاق می‌شود که برای دستیابی به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. از سوی دیگر، هوش تجاری فرآیندی است که در آن از فناوری، برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و ارائه اطلاعات کاربردی استفاده می‌شود تا به مجریان، مدیران و سایر کاربران نهایی شرکت‌ها در تصمیم‌گیری‌های تجاریِ آگاهانه کمک کند.

هوش تجاری مشارکتی (CBI) مفهومی است که از ادغام هوش تجاری (BI) و ابزارهای تکنولوژیکی ایجاد شده و هدف آن، مشارکتی به منظور حمایت از سازمان در اتخاذ تصمیمات تجاریِ جدید و بهبودیافته است. همانطور که شما برای جذب، درگیر کردن و جلب رضایت مشتریان تلاش می‌کنید، نیاز به هماهنگی شدید بین تیم‌های بازاریابی، فروش، مالی، عملیات و سایر ذینفعان اصلی دارید. این هم‌سویی منابع، اغلب عنصر مفقوده در دستورالعمل موفقیت سازمان‌ها است.

برای مثال، BI مشارکتی به توسعه محتوا در هر مرحله از سفر مشتری کمک می‌کند. وقتی در حال ایجاد محتوا برای وسط قیف هستید، تا مشتریان احتمالی را برای برداشتن گام بعدی متقاعد کنید، استفاده از این ابزار نقش مهمی در نرخ تبدیل شما ایفا می‌کند و منجر به بهبود عملکرد کلی می‌شود.

چرا BI سنتی دیگر کار نمی‌کند؟

اگر شما دانشمند داده، تحلیلگر داده یا مهندس نباشید، درک هوش تجاری سنتی بسیار سخت و پیچیده خواهد بود. برای بازاریابان، این بدان معناست که برای درک داده‌ها و تفسیرشان احتیاج به کمک دیگران دارند؛ این در حالی است که با توجه به شغلشان، تکیه بر تجزیه و تحلیل دیگران امر دشواری است.

علاوه بر این‌ها، رویکرد هوش تجاری سنتی مبنی بر ارائه گزارشاتی است که در گذشته رخ داده؛ در حالی که نیاز مبرم سازمان، اطلاعات وقایعی است که هم اکنون در حال رخ دادن می‌باشد.

دلیل دیگری که BI سنتی دیگر کار نمی‌کند، این است که اغلب به عنوان داده‌های خالص ارائه می‌شود. برای اثربخش بودن، باید داده‌ها را اعمال کنید، آنها را در متن قرار دهید و داستانی را تعریف کنید که برای مخاطبان شما صدق می‌کند؛ از این گذشته، ارائه‌ی داده مهم نیست، بلکه اقدامات موردنیاز برای حرکت سازمان در مسیر درست مهم است.

مزایای هوش تجاری مشارکتی

تمام موارد گفته شده، به معنای عدم ضرورت هوش تجاری سنتی نیست؛ شما باید راهی برای اندازه‌گیری و ردیابی منابع متعدد برای ایجاد داده‌های اساسی موردنیاز خود داشته باشید. با این حال، BI سنتی به تنهایی شما را به جایی که باید بروید نمی‌رساند. برای ایجاد اقدامات لازم برای پیشبرد سازمان خود، نیاز به یک رویکرد اشتراکی دارید. از جمله مهم‌ترین مزایای این رویکرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اشتراک دانش
  • همسویی هدف
  • تصمیم‌گیری سریع‌تر
  • ارتباط و کار گروهی بهتر

collaborative BI

امروزه شرکت‌ها باید همگام با سرعت رشد دنیای دیجیتال حرکت کنند و این کار به تجزیه و تحلیل مختصر و تصمیمات سریع نیاز دارد. کسب‌وکارهای پیشرو سریع‌تر از همتایان خود فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، آنها در تخصیص مجدد استعداد و سرمایه، بیش از چهار برابر سریع‌تر از همسالان خود عمل می‌کنند و دلیل آن این است که به توانایی خود در جمع‌آوری، مرتب‌سازی، اشتراک‌گذاری و همکاری داده‌ها اطمینان دارند.

BI مشارکتی همچنین اطلاعات و وابستگی به تحلیلگران داده را برای عملکردهای اصلی که بر شغل شما تأثیر می‌گذارد، کاهش می‌دهد. بهترین نرم‌افزار هوش تجاری مشارکتی به شما امکان می‌دهد اطلاعات به روز را مشاهده کنید تا بتوانید به سرعت تأثیر اقدامات خود را ارزیابی کرده و با تیم خود به اشتراک بگذارید.

سخن آخر

یکی از مهم‌ترین درس‌های پاندمی کرونا، لزوم تاکید بر چابکی در سازمان است؛ زیرا شرکت‌هایی موفق‌تر خواهند بود که بتوانند در هر زمان بهترین رویکرد را انتخاب کنند و تغییرپذیر باشند.

داده‌ها به تنهایی پاسخگوی تصمیمات تجاری هوشمند نیستند، بلکه توانایی در تفسیر و ارتباط داده‌ها است که تفاوت ایجاد می‌کند. هوش تجاری مشارکتی به همه افراد در زنجیره تصمیم‌گیری اجازه می‌دهد تا مسائل را از دیدگاه متمایز خود ببینند، با یکدیگر همکاری کرده و بینش خود را به اشتراک بگذارند تا در نهایت به تصمیم‌گیری بهتری برسند.

شاید وقت آن رسیده باشد که از دیدگاه سنتی عبور کنیم و بهترین رویکرد را برای سازمان خود اتخاذ کنیم!

منابع:

https://thebusinessprofessor.com/en_US/mgmt-operations/collaborative-business-intelligence-definition

https://blog.gorizen.com/collaborative-bi-is-the-key-to-better-data

[1]  Collaborative

abbasi

abbasi

آخرین مطالب

Integrated laboratory management system of SajayaNegar among selected industrial projects of universities and research institutes
اخبار

سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاه سجایانگار در میان طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سال 1400

 دکتر محمدرضا رسولی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران و مدیرعامل شرکت سجایانگار با همکاری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و سایر دانشگاه‌های برتر کشور، این سامانه را با هدف بهبود مدیریت اطلاعات در آزمایشگاه‌های کشور طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. این سامانه، اولین محصول نرم‌افزاری تحت

مطالعه بیشتر
Human capital management system
مقالات

آشنایی با متدولوژی های توسعه نرم افزار

قابلیت پاسخگویی سریع نسبت به تغییرات محیطی امروزه به عنوان یکی از توانایی‌های استراتژیک شرکت‌ها حائز اهمیت است. این موضوع موجب شده‌است تا رودیکردی تازه در تولید با نام تولید چابک ظهور پیدا‌کند. چابکی مداوم و پایدار به عملکرد کارکنان و سازمان، ارزش محصول و خدمات و تغییر دائم در زمینه‌

مطالعه بیشتر
organizational social nertwork
مقالات

10 مورد از برترین ویژگی های شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار چیست؟

  شبکه اجتماعی سازمانی چیست؟   شبکه اجتماعی سازمانی توسعه یافته توسط متخصصان و کارشناسان شرکت سجایانگار یک نرم افزار تحت وب است که بر روی دامنه خصوصی مجموعه شما نصب می شود و تنها عضویت کارکنان و ذی نفعان شرکت شما در آن پذیرفته می شود. سامانه های تحت

مطالعه بیشتر