کارگاه حکمرانی داده با حضور جناب دکتر رسولی

سخنرانی جناب آقای دکتر رسولی در کارگاه تخصصی حکمرانی داده

همزمان با بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی تلکام (نمایشگاه بین‌المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال)، کارگاه تخصصی حکمرانی داده با حضور جناب آقای دکتر رسولی، مدیریت شرکت سجایانگار و مدیر پروژه تدوین سند حکمرانی داده کشور و همچنین جناب آقای دکتر منکرسی، معاون محترم سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد.

در این پنل تخصصی که در تاریخ ۳ دی ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه بین المللی تهران صورت پذیرفت، ابتدا جناب آقای دکتر منکرسی به بررسی اهمیت و جایگاه حکمرانی داده در کشور و تبیین مفاهیم آن پرداخت. همچنین ایشان پروژه مشترک سازمان فناوری اطلاعات ایران و دانشگاه علم و صنعت جهت تدوین سند حکمرانی داده کشور را معرفی کردند.

در قسمت دوم این کارگاه، جناب آقای دکتر رسولی به عنوان مدیر پروژه تدوین سند حکمرانی داده کشور، به ارائه ابعاد مختلف این سند پرداختند. در این بخش از ارائه، چشم‌انداز، سیاست‌ها و الزامات اجرایی تدوین شده در سند برای حضار شرکت‌کننده در کارگاه معرفی شد.
امید است که تدوین سند مذکور نقش مهمی در ارتقای سطح حکمرانی فضای مجازی کشور داشته باشد.

سخرانی جناب آقای دکتر منکرسی در کارگاه تخصصی حکم داده
سخرانی جناب آقای دکتر رسولی، مدیریت سجایانگار در نمایشگاه تلکام
درباره حکمرانی داده بیشتر بدانیم

حکمرانی داده (Data Governance) به مجموعه‌ای از فرآیندها، استانداردها، قوانین و سیاست‌ها اطلاق می‌شود که به کسب و کارها کمک می‌کند تا داده‌های خود را به درستی، مطمئن و قابل اطمینان مدیریت کنند. حکمرانی داده مسئولیت‌پذیری، شفافیت، امنیت و حفظ حریم خصوصی اطلاعات را در مورد داده‌ها تضمین می‌کند. در حکمرانی داده، سیاست‌ها و رویه‌ها برای جمع‌آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل، به اشتراک‌گذاری و استفاده از داده‌ها تعیین می‌شود. حکمرانی داده برای هر سازمان امری حیاتی است و توجه ویژه به آن موجب بهبود فرآیندهای داخلی و رشد پایدار خواهد شد.

بطور کلی، حکمرانی داده هدف خود را در اطمینان حاصل کردن از حقیقت داده‌ها، بهره‌برداری بهینه از آنها و حفاظت از امنیت و قابلیت دسترسی مرتبط با آنها در سازمان می‌بیند.
 
 
 
 
اشتراک گذاری مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *