شبکه اجتماعی سازمانی چیست؟

 

شبکه اجتماعی سازمانی توسعه یافته توسط متخصصان و کارشناسان شرکت سجایانگار یک نرم افزار تحت وب است که بر روی دامنه خصوصی مجموعه شما نصب می شود و تنها عضویت کارکنان و ذی نفعان شرکت شما در آن پذیرفته می شود. سامانه های تحت وب علاوه بر صرفه جویی در مصرف کاغذ، سرعت تبادل اطلاعات و سهولت انتقال اطلاعات را افزایش می دهند.

در سه دهه گذشته، شرکت های بسیاری در سراسر جهان از این بسترهای اطلاعاتی مدرن برای اشتراک اطلاعات، مدیریت دانش و تقویت ارتباط و همدلی بین کارکنان سازمان بهره برداری کرده اند اما نگاه سختگیرانه و غیرتعاملی در سازمان های ایرانی بهره برداری از دانش موجود در سازمان  رابه کمترین میزان ممکن کاهش داده است.

یک شرکت و یا سازمان را می توان به پوشش گیاهی اطراف یک رودخانه تشبیه کرد که حیات این گیاهان به این رودخانه وابسته است و در واقعیت این رودخانه از دانش ، هماهنگی و همکاری جاری در سازمان شما سرچشمه می گیرد که اگر این تبادل دانش و هماهنگی بین واحدهای شرکت شما به خوبی صورت نگیرد، حیات واحدهای سازمان به خطر می افتد. لذا توصیه ما به شما این است که به تعاملات و روابط کارکنان و تبادل دانش و اطلاعات در مجموعه تحت مدیریت خود توجه نمایید.

مزایای شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار

 

1.ایجاد فرهنگ احترام مشترک

فرهنگ در واقع یک پدیده یادگیری مستمر و جمعی است.آمورگیس می گوید: تمام کارکنان یک سازمان باید بدون در نظرگرفتن عنوان و مقام سازمانی، عملکرد، مکان یا موقعیت اجتماعی خود با یکدیگر همکاری کنند. موضوع اصلی در فرهنگ سازمانی ایجاد یک سیستم یکپارچه از معانی و مفاهیم مشترک در میان پرسنل یک سازمان است. بدین ترتیب یک دست ناپیدا افراد را در راستای نوعی رفتار و اهداف نامرئی رهبری می کند البته این الگوهای فرهنگی به تدریج و به مرور زمان شکل می گیرند.

An image of creating a culture of mutual respect with the help of Sajayangar's organizational social network

2. افزایش همکاری و مشارکت در بین کارکنان

فرانسیس جینو می گوید : در واقع آنچه نیاز داریم، یک رویکرد روانشناختی است. هنگامی که مشغول بررسی همکاری پایدار در طیف وسیعی از صنایع بودم، تعدادی نگرش ذهنی مشترک در میان همه آنها مشاهده کردم به طور مثال برای همیاری و کمک به همکاران خود ارزش قائلند و بر این موضوع واقف هستند که اقدام یک فرد بر روی نتیجه کار کل گروه تاثیرگذار است. البته بیشتر آن ها به یکدیگر اعتماد ندارند و نگران موقعیت شغلی خود هستند. در این جاست که نقش مدیریت سازمان اهمیت پیدا می کند، مدیریت باید  امنیت شغلی و محیط کاری آرامی را ایجاد کند و تلاش کند که کارکنان سازمان، به جای خودبینی بر روی دنیای پیرامون خود تمرکز کنند و موفقیت خود را در موفقیت همکاران و کل سازمان ببینند.

An image about increasing cooperation and partnership between employees with the help of Sajayangar's organizational social network

3.پیوند دادن تمام کارکنان حتی در نقاط دور از هم

3M یک سازمان وسیع دارای آزمایشگاه های تحقیق و توسعه در سراسر جهان است و با متصل کردن این آزمایشگاه ها به یکدیگر، توان بهبود نوآوری در مجموعه های خود را افزایش داده، توسعه محصول را تسریع می کند و در زمان پاسخ گویی به سوالات صرفه جویی می نماید. این شرکت مشتری سایت Social cast است.

وایر می گوید: 3M تجربه کار در یک آزمایشگاه بزرگ را ایجاد کرده است که کارکنان آن در سایه امنیت شغلی و فرهنگ سازمانی می توانند سوالات خود را پرسیده، تجربه کسب کرده و در یک فضای آرام با همکاران قابل اعتماد خود در جهت پیشرفت فردی و گروهی گام بردارند.

Connecting all employees even in remote places

4.ایجاد گروه های متمرکز

ویژگی اصلی گروه های متمرکز ، اطلاعات، اخبار، روابط عمومی و دانش تخصصی است که به وسیله شرکت کنندگان تبادل می شود. شکل باز سوالات در گروه های متمرکز شبکه احتماعی سازمانی سجایانگار باعث می شود اطلاعات وسیع، دانش عمیق و غنی از طریق خود اعضای آن گروه مبادله شود. لذا به صورت غیرمستقیم این موضوع فرهنگ همکاری و صمیمیت اعضای آن گروه که در دنیای واقعی همکاران یکدیگر هستند را افزایش دهد. مدیریت می تواند با به کارگیری مزایا و پاداش هایی برای افراد فعال در زمینه ترویج دانش در گروه های تخصصی، روحیه همکاری را بهبود بخشیده و به ترویج دانش در سازمان کمک کند.

Create focused groups

5. بهبود ارتباط با مدیریت

بسیاری از مشکلات و نواقص در عملکرد یک سازمان از استراتژی های مدیریتی آن سازمان نشئت می گیرد. باید توجه داشت که استراتژی ها و تصمیمات مدیران بر اساس فرضیات و اطلاعات آن ها از شرایط و وضعیت شرکت شکل می گیرد. اما گاهی به دلیل وجود واسطه های متعدد و ارتباط غیرمستقیم مدیران با لایه های اولیه سازمانی، اطلاعات به صورت کامل و واضح به مدیران منتقل نمی شود لذا تصمیماتی که بر اساس داده ها و اطلاعات غلط پایه ریزی شده اند نتایج خوبی را برای مجموعه به ارمغان نمی آورند. یکی از راهکارهای موثر برای حل این مشکل، تسهیل و تسریع ارتباط کارکنان بخش های مختلف سازمان با مدیریت است. شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار امکان ارتباط مستقیم افراد مختلف را با مدیران سازمان مهیا می کند. هم چنین مدیرعامل و مدیران اجرایی می توانند برای هر جریان فعالیت به طور مستقیم و بدون واسطه نظر بگذراند و به ساده ترین و سریع ترین شکل ممکن با کارکنان همکاری و مشارکت داشته باشند. در این شرایط تمامی مشکلات ناشی از سلسه مراتب های دست و پا گیر دشوار در شرکت شما از بین خواهد رفت و اتخاذ تصمیمات مدیریتی با دسترسی آسان و مطمئن به اطلاعات درست، کارآمدتر خواهد شد.

Improve connection with management

6.طبقه بندی و مدیریت دانش سازمانی

فرض کنید یک فرد به هر دلیلی از ادامه فعالیت در شرکت شما کناره می گیرد. با خروج این فرد از سازمان تمام دانش و تجربیاتی که این فرد که در شرکت شما کسب کرده است از بین می رود و نیروی جدید جذب شده باید این مسیر را از صفر آغاز کند اما اگر از شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار استفاده کنید، با اشتراک و دسترسی همه افراد شرکت دانش پنهان در مجموعه که همان دانش به دست آمده توسط هر فرد است، دیگر با خروج یک فرد از سازمان، دانش کسب شده از بین نخواهد رفت.

وایر می گوید: اگر هنگام جذب یک نیروی جدید، اتفاقات و فعالیت های یک سال گذشته در اختیار آن فرد قرار بگیرد، می تواند 70 درصد موارد را بیاموزد و متوجه شود.

Classification and management of organizational knowledge

7. کشف موضوعات، متخصصان و استعدادهای جدید

در شرکت SAS شبکه اجتماعی سازمانی به بکی گریبی (مدیر ارتباطات داخلی)  در کشف استعدادهای ناشناخته کمک کرده است. او می گوید: تمام پرسنل شرکت می توانند با بیان ایده های نوآورانه و جالب خود و ارتباط با دانش و اطلاعات مفید سایر همکاران، به پیشرفت و توسعه فردی و گروهی کمک کرده و حتی با جذب دنبال کننده های زیاد برای خود شهرتی  در شرکت رقم بزنند.

Discover new topics, specialists and talents

8.افزایش ظرفیت خلاقیت و نوآوری

روابط درست و متناسب پرسنل یک شرکت و تبادل تجربه، دانش و اطلاعات، محیط کار را برای پذیرش خلاقیت و نوآوری کارکنان مهیا می کند. و زمانی که خلاقیت کارکنان توسط همکاران و مدیریت دیده شود و شهرت یا مزایایی نصیب شان شود. انگیزه و رضایت شغلی افزایش یافته و استعدادها و توانایی های فردی شکوفا می شود.

Increase the capacity for creativity and innovation

9.اعتبار و زمینه بهبود یافته

مدیر ارتباطلات داخلی شرکتAEP  که یک شرکت تولید ابزارهای الکتریکی است، شبکه اجتماعی داخلی سازمان مطمئن ترین و قابل استنادترین منبع اطلاعاتی می باشد. او می گوید: ارتباطاتی که به وسیله پلتفرم هایی مانند بلاگ ، پروفایل، گروه های تخصصی و … در شبکه های اجتماعی سازمانی شکل می گیرد ، سبب تشویق کارکنان برای ارائه پیشنهادات موثر برای حل چالش های موجود در سازمان و به اشتراک گذاشتن نظرات و دانش پنهان خواهد شد. بدین ترتیب وجود پیشنهادات، اطلاعات و دیدگاه های افراد مختلف سبب غنی شدن منابع اطلاعاتی مجموعه، مدیریت و حفاظت از دانش و افزایش اعتبار شرکت خواهد شد.

Improved credibility and context

10. ارتقای بهره وری و بازده

باز هم می خواهم برای شما از گریبی نقل قول کنم، او می گوید: یکی از نمایندگان فروش در استرالیا از شبکه SAS استفاده کرد تا بررسی را از طریق پرسش از افراد مختلف صورت دهد. سوال بدین شرح بود: آیا تا به حال تجربه فعالیت در یک محیط رقابتی خاص را داشته اید؟ پس از گذشت 24 ساعت او شش پاسخ از 4 کشور و 7 دپارتمان دریافت کرد. او اعتقاد دارد هیچ راهکاری مثل شبکه اجتماعی سازمانی نمی تواند با این وسعت و سرعت پاسخی را از نمایندگان فروش شرکت در سراسر جهان دریافت کند.

Improve productivity and efficiency

کلام آخر

 

تلاش ما در سجایانگار کمک به شرکت های ایرانی بر پایه فناوری اطلاعات است. تا شما هم بتوانید از مزایای علوم داده و روش های مدرن برای توسعه کسب و کار خود و یا مدیریت شرکت یا کارخانه و یا حتی مراکز آموزشی و درمانی تحت مدیریت یا مالکیت خود بهره مند شوید.

یکی از راهکارهای ما برای افزایش تعامل درون سازمانی در جهت تحقق اهداف شما ، استفاده از شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار با نام تجاری هماور است.

همکاران ما در سجایانگار آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند. بنابراین در صورت وجود هرگونه ابهام درباره سامانه هماور با تماس بگیرید یا درخواست دمو ثبت نمایید.