مدیریت پروژه سازمانی یا EPM چیست؟

سیستم مدیریت و کنترل پروژه تعاملی، ابزاری جهت طراحی و گسترش پروژه است. این ابزار به شما امکان می‌دهد کلیه پروژه‌های سازمانی و یا وظایف تعریف شده برای افراد شبکه را مشاهده نمایید و در کنار مدیریت این وظایف و پروژه‌ها، به صورت لحظه‌ای از میزان پیشرفت و تحقق اهداف خرد و کلان در سطح سازمان مطلع شوید.

کارکردهای سیستم مدیریت و کنترل پروژه

 

کارکردهای سیستم مدیریت و کنترل پروژه مطابق با نیازمندی‌های کسب و کار تعریف می‌شود. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین کارکردهای سامانه مدیریت پروژه می‌پردازیم:

برنامه‌ریزی و زمان‌بندی پروژه (Project Planning/Scheduling)

پایه‌ای‌ترین کارکرد این سیستم‌ها قابلیت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی پروژه است. در چنین سامانه‌ای باید امکان تعریف فعالیت‌ها و زیرفعالیت‌های پروژه در قالب نمودار ساختار شکست کار (WBS) وجود داشته باشد. پس از طراحی فعالیت‌ها، نوبت به ایجاد رابطه‌‌های پیش نیازی / پس نیازی بین فعالیت‌ها می‌رسد. در نهایت هم ثبت درصد پیشرفت و مدیریت پیشرفت زمانی برای فعالیت‌ها درنظر گرفته مي‌شود.
در اين ميان تفاوتي كه بين سامانه‌های محلی و تعاملی وجود دارد، قابلیت مشارکت افراد مختلف در فرآیند مدیریت پروژه است؛ لذا قابلیت‌های ارجاع فعالیت به کاربران و نظارت بر فعالیت‌ کاربران از خدمات اصلی این سامانه‌ها است.

مدیریت فعالیت (Task Management)

رویکردهای نوین مدیریت پروژه به سمت مدیریت پروژه چابک (Agile) در حال حرکت است و برای موفقیت در اجرای متد چابک، بايد از ابزارهای مناسب کمک گرفت. یک دسته از این ابزارها، نرم‌افزارهای مدیریت تیم است که با در نظر گرفتن روش‌های نوین مدیریت، طراحی شده‌اند. نكته حائز اهميت اين است كه یک سامانه مدیریت و کنترل پروژه‌ی جامع، علاوه بر ابزار مدیریت سنتی پروژه، باید قابلیت مدیریت مبتنی بر رویکرد چابک را نیز پشتیبانی کند.
این ابزار وظیفه تعریف فعالیت‌ جدید و ارجاع آن به کاربران را برعهده دارد و تعریف وضعیت‌های مختلف برای کارها، اولویت‌بندی و مدیریت زمان از کارکردهای مهم این بخش می‌باشد.

مدیریت منابع (Resource Management)

در هر پروژه، منابع مختلفي مانند مالی، نیروی انسانی و تجهیزات جهت تحقق اهداف آن به کار گرفته می‌شوند. مدیریت منابع یک کارکرد مهم این پلتفرم‌ها است كه امکان تعریف منابع مختلف، تخصیص منبع به فعالیت‌ها، مدیریت یکپارچه حجم کاری منابع و … از زیرکارکردهای مهم این بخش می‌باشد.

مدیریت هزینه (Cost Management)

یکی از منابع اصلی در هر پروژه منابع مالی است. به دلیل اهمیت بالای این منبع، معمولاً مباحث مربوط به مدیریت هزینه به صورت جداگانه در ماژول‌های مدیریت پروژه بررسی می‌شود. تهیه صورت وضعیت و مدیریت ارزش کسب شده (EV) از وظایف اصلی این ماژول می‌باشد.

مدیریت ریسک (Risk Management)

مدیریت ریسک عبارت است از کلیه فرایندهای مرتبط با شناسایی، تحلیل و پاسخگویی به هرگونه عدم اطمینان. این فرایند شامل حداکثری نتایج رخدادهای مطلوب و به حداقل رساندن نتایج وقایع نامطلوب می‌باشد. معمولاً در این بخش انواع ریسک‌های پروژه، احتمال وقوع، محرک‌ها و تأثیرات ممکن و هزینه بر روی پروژه در صورت وقوع بررسی می‌شود.

abbasi

abbasi

آخرین مطالب

Integrated laboratory management system of SajayaNegar among selected industrial projects of universities and research institutes
اخبار

سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاه سجایانگار در میان طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سال 1400

 دکتر محمدرضا رسولی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران و مدیرعامل شرکت سجایانگار با همکاری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و سایر دانشگاه‌های برتر کشور، این سامانه را با هدف بهبود مدیریت اطلاعات در آزمایشگاه‌های کشور طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. این سامانه، اولین محصول نرم‌افزاری تحت

مطالعه بیشتر
Human capital management system
مقالات

آشنایی با متدولوژی های توسعه نرم افزار

قابلیت پاسخگویی سریع نسبت به تغییرات محیطی امروزه به عنوان یکی از توانایی‌های استراتژیک شرکت‌ها حائز اهمیت است. این موضوع موجب شده‌است تا رودیکردی تازه در تولید با نام تولید چابک ظهور پیدا‌کند. چابکی مداوم و پایدار به عملکرد کارکنان و سازمان، ارزش محصول و خدمات و تغییر دائم در زمینه‌

مطالعه بیشتر
organizational social nertwork
مقالات

10 مورد از برترین ویژگی های شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار چیست؟

  شبکه اجتماعی سازمانی چیست؟   شبکه اجتماعی سازمانی توسعه یافته توسط متخصصان و کارشناسان شرکت سجایانگار یک نرم افزار تحت وب است که بر روی دامنه خصوصی مجموعه شما نصب می شود و تنها عضویت کارکنان و ذی نفعان شرکت شما در آن پذیرفته می شود. سامانه های تحت

مطالعه بیشتر