سامانه‌های مدیریت نوآوری باز: قسمت دوم

open_innovation_system_2

همان طور که در مقاله قبلی عنوان شد، در این نوشتار سعی شده تا سامانه‌ها و ابزارهای مدیریت فرآیند نوآوری باز معرفی شود.

معرفی پلتفرم‌ها

بخشی از پلتفرم‌ها نقش سامانه‌ای برای مدیریت ایده‌ها را می‌گیرد که ایده‌ها در آن ثبت و نگهداری و امتیازدهی می‌شوند. این ایده‌ها می‌تواند درون سازمانی یا برون‌سازمانی باشد. این روند ادامه پیدا کرده تا بهترین ایده‌ها تبدیل به نوآوری شوند. در ادامه تعدادی از این پلتفرم‌های بررسی می‌شود.

پلتفرم Hype

innocentive یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های حوزه مدیریت نوآوری باز است. این سامانه، افراد و سازمان‌ها را در دو دسته‌ی دارای چالش و حل‌کننده چالش قرار می‌دهد که در هنگام ثبت نام مشخص می‌شود.

افراد دارای چالش پس از دریافت مشاوره با افراد این سامانه، چالش خود را ثبت می‌کنند. همچنین میزان پاداشی برای آن مشخص می‌شود. در طرف مقابل حل‌کننده‌های چالش، اقدام به حل چالش در مهلت تعیین‌شده می‌کنند. در نهایت پاسخ‌های دریافت‌شده مورد داوری قرار می‌گیرد و مشخص می‌شود که به کدام حل‌کننده‌ها پاداش تعلق گرفته است. سامانه حاضر به عنوان رابطی میان آن‌ها بر اجرای درست فرایندها نظارت دارد. این سامانه از مشهر ترین سامانه‌های فعال در زمینه نوآوری باز است که چالش‌های مختلفی از قیمت‌های چندصد دلاری به بالا را ارائه‌ می‌دهد.

پلتفرم ennomotive

 یک بستر نوآوری باز است که در اتصال شرکت‌ها به کارشناسان همه زمینه‌ها در پروژه‌های مختلف و همکاری برد-برد تخصص دارد. برای مثال، یک سازمان می‌تواند با ارائه یک چالش فنی، ثبت نام کند. مهندسین مشتاق سپس می‌توانند با ارائه راه حل های خاص خود به این چالش پاسخ دهند.

مهمترین مزیت سیستم Ennomotive سهولت استفاده از آن و دسترسی گسترده به افراد با مهارت‌های مختلف است که به دنبال کار، تجربه یا پروژه می‌گردند. این امر باعث می‌شود تا سازمان‌ها بتوانند راه حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات خود پیدا کنند؛ ضمن اینکه تجربه‌ای را برای مهندسان علاقمند فراهم می‌کنند.

این بستر مناسب برای سازمان‌هایی است که به دنبال حل چالش‌های فنی هستند و نیاز به ایده‌های تازه از افراد با استعداد و خلاق دارند. گاهی اوقات یافتن راه حل های ابتکاری فقط با استعدادهای درونی کار ساده ای نیست. ennomotive کمک می کند تا چالش خود را توصیف کنید و با +19،000 مهندس و حل کننده به سرعت راه حل‌های مورد نظر خود را ارائه می‌دهد.

capture_ennomotive

این سامانه تمرکز خود را بر مشکلات و چالش‌های مهندسی قرار داده است. نحوه کار این سامانه بدین گونه است که فردی، چالش مد نطر خودش را ثبت می‌کند. افراد حل‌کننده در سراسر جهان که تمایل داشته باشند می‌توانند برای حل چالش رقابت کنند. در نهایت پاسخ‌های دریافت شده توسط کارفرما مورد داوری قرار گرفته و بهترین پاسخ جایزه نقدی ازپیش تعیین‌شده را دریافت می‌کند. کارفرما به دلیل حل چالش و حل‌کننده برنده به دلیل دریافت پاداش خشنود خواهند بود. همچنین سایر رقبا که نتوانسته‌اند پاداش را دریافت کنند نیز به دلیل توسعه فردی و افزایش مشهوریت در سامانه نسبتاً خشنود خواهند بود.

پلتفرم Spigit

افراد حاضر در این پلتفرم با کسب‌و کار فعلی شما آشنا هستند. پس شما می‌توانید ایده‌های ارزشمندی برای توسعه محصولات و نوآوری از آن‌ها دریافت کنید. این پلتفرم به شرکت‌‌ها در اختراع محصولات جدید، ایجاد وفاداری در مشتریان و حذف فرآیندهای بی‌فایده کمک می‌کند. این پلتفرم از علم داده‌های بزرگ استفاده کرده و به شرکت‌ها در شناسایی ارزشمندترین نوآوری‌ها کمک می‌کند. از مزیت‌های مهم این پلتفرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) ابزار نوآوری که در هر جا در اختیار تمام افراد است: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که برترین ایده‌ها از جاهایی که اصلا انتظارش نمی‌رفته بوجود آمده‌اند. این پلتفرم دارای نسخه‌ای مخصوص موبایل بوده و همزمان 11 زبان را پشتیبانی می‌کند که باعث ارتباط با تمامی افراد اعم از کارمندان، مشتری و افراد مرتبط در سطح جهان و در تمامی زمان‌ها می‌شود.

2) تمرکز بر روی ایده‌های عملیاتی: مدیریت نوآوری هنگامی تاثیرگذار است که افرادی که آشنایی کافی با کسب‌و‌کار مورد نظر را دارند در فرآیند‌ها شرکت کنند. این پلتفرم با ایجاد مکانیزمی مبتنی بر بازی (Game) باعث ایجاد حس خوشایند در کاربر می‌شود و البته با استفاده از الگوریتم‌های بسیار پیشرفته بهترین ایده‌ها را برای شما انتخاب می‌کند.

3) تبدیل ایده‌ها به نتایج: داشبود مدیریت نوآوری این پلتفرم با ارایه داده‌های بصری ایجاد شده از خرد جمعی، ایده‌های با ارزش را برای شرکت‌ها مشخص می‌کند تا سریع‌تر به اجرای آن‌ها بپردازند. با استفاده از این پلتفرم اگر شرایط کسب‌و‌کار و یا نوآوری‌ها تغییر کرد به علت بانک کامل ایده‌هایی که این پلتفرم ایجاد می‌کند شرکت‌ها می‌توانند سریع‌تر ایده جدیدی را جایگزین کسب‌و‌کار قبلی کنند.

4) نوآوری جمعیت مقیاس‌پذیر: یک پلتفرم نوآوری باید به شما کمک کند تا ایده‌های نامعقول و ناپخته (دارای نویز) را از ایده‌های معقول جدا کرده و تشخیص دهید. این پلتفرم با استفاده از الگوهای اختراعی خود، ایده‌های ارزشمند را در صدر قرار می‌دهد تا شرکت‌ها اطمینان داشته باشند که از طرح‌های مقیاس‌پذیر و مفید بهره می‌برند.

5) ساخته شده تحت استاندارهای امنیتی: این پلتفرم دارای استانداردهای امنیتی بوده و دسترسی به اطلاعات در آن کاملا مهیا است. این شرکت دارای 4 دیتا سنتر جهانی این شرکت، امنیت و در دسترس بودن همیشگی داده‌ها را تضمین می‌کند.

spigit

این پلتفرم در یک مطالعه Citibank به نام “چالش آینده بانک‌داری” که در آن بیش از 46000 از کارکنان شرکت کردند و در بخش اول 2000 ایده ثبت گردید. با استفاده از پلتفرم مقیاس‌پذیرشان توانستند ایده‌های جمع‌سپاری را در مقیاس جهانی و به 11 زبان دریافت کنند. برخی از مشتری‌های اصلی این سامانه شرکت AT&T، Citibank و شرکت Siemens هستند.

سایر سامانه‌ها در مقاله بعدی بررسی خواهند شد…

اشتراک گذاری مطلب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها