ماژول‌های نرم‌افزار منابع انسانی

نرم افزار منايع انساني

منابع انسانی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های هر سازمان است و سازمان‌ها برای دستیابی به اهداف و اجرای استراتژی‌های خود بایستی اقداماتی موثر در حوزه مدیریت منابع انسانی انجام دهند. در محیط کسب‌وکار رقابتی و پیچیده دنیای امروز، خلاقیت و نوآوری در سازمان‌ها امری بسیار مهم است و استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مدیریت کسب‌وکارها باید همگام با تغییرات باشد و اینجاست که اهمیت مدیریت منابع انسانی در تضمین موفقیت یک سازمان و ایجاد مزیت رقابتی برای آن مشخص می‌شود.

دیدگاه نوین، کارکنان را به جای منبع هزینه، سرمایه سازمان به شمار می‌آورد. آموزش و پرورش نیروهای کارآمد و ارزش‌آفرین برای سازمان مستلزم فرآیندی زمان‌بر و هزینه‌بر است؛ از این‌رو، نگهداشت این نیروها جزو چالش‌های سازمان‌هاست.

هم سو کردن توانمندی‌ها و استعدادهای سرمایه انسانی با عملکرد سازمان از هنرهای مدیران امروزی به شمار می‌آید؛ اگر آگاهی کاملی از ظرفیت‌های سرمایه انسانی سازمان‌ وجود داشته باشد، می‌توان در راستای بهبود عملکرد سازمان، مدیریت کارآمدتری بر آن داشت. در اختیار داشتن اطلاعات مطمئن و دقیق، هم‌چنین آگاهی لحظه‌ای از وضعیت کارکنان، کمک می‌کند تا اجرای فرآیندهای مربوط به مدیریت منابع انسانی به گونه‌ای کاراتر انجام شود.

حوزه سرمایه انسانی با مسائلی همچون پیچیدگی و تنوع در نظام‌های پرداخت، پراکندگی اطلاعات کارکنان در بخش‌های گوناگون، حساسیت‌ها و مقاومت‌های کارکنان درباره مدل‌ها و تغییرات این حوزه روبه‌رو است؛ افزون بر این، به دلیل تفاوت‌ها، تنوع موجود و گستردگی فعالیت‌ها و وظایف حوزه مدیریت سرمایه انسانی از قبیل جذب و استخدام، آموزش، ارزیابی عملکرد، جبران خدمت، به سامانه‌های نرم‌افزاری نیاز است که بتواند تمامی وظایف و عملکردهای مربوط به مدیریت سرمایه انسانی را مطلوب و به طور هماهنگ و یکپارچه در ارتباط با سایر سیستم‌های اطلاعاتی سازمان پوشش دهد. درباره سایر فوايد برخورداری از یک سامانه جامع مدیریت منابع انسانی، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  1. بهبود مدیریت داده و اطلاعات: به کمک یک سامانه جامع می‌توان تمام داده‌ها و اطلاعات مرتبط با پرسنل و حوزه‌های عملکردی آن‌ها را تحلیل، بررسی و مدیریت نمود.
  2. خدمات خودمحور[1] پرسنل: یک سامانه جامع به واسطه برخورداری از ویژگی تعامل‌پذیر بودن با کاربران، پرسنل را قادر می‌سازد تا اطلاعات شخصی خود را به روزرسانی کنند. این امر زمان مدیران و کارشناسان منابع انسانی سازمان را برای موضوعات استراتژیک و مهم‌تر در حوزه منابع انسانی آزاد می‌کند.
  3. پایگاه داده متمرکز: از آنجا که داده‌ها در یک پایگاه داده به صورت متمرکز ذخیره می‌گردد، سبب می‌گردد تا گزارش‌های جامع‌تر و با کارآیی بیشتر به مدیران منابع انسانی ارائه شود.
  4. توسعه پرسنل: سامانه جامع مدیریت منابع انسانی را می‌توان برای پیاده‌سازی و پیگیری برنامه‌های توسعه پرسنل سازمان به کار برد.

با توجه به نیازمندی‌های موجود در هر شرکت، لیست ماژول‌های مورد استفاده در نرم‌افزار مدیریت منابع انسانی متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی می‌توان موارد زیر را به عنوان ماژول‌های اصلی نرم‌افزار جامع مدیریت منابع انسانی در نظر گرفت:

اطلاعات پرسنلی:

تمام اطلاعات عمومی و شخصی مرتبط با پرسنل در این قسمت ذخیره می‌شود.

مدیریت سیستم و اطلاعات پایه سامانه:

این بخش در دسترس مدیران قرار می‌گیرد و شامل تعیین اطلاعات مورد نیاز سامانه، مشاهده لاگ کارکنان و تعریف سطوح دسترسی و … می‌باشد.

مدیریت ساختار سازمانی:

مدیریت ساختار سازمانی به شما این امکان را می‌دهد که در صورت هلدینگ بودن، اطلاعات شرکت مادر به همراه تمامی زیرمجوعه‌ها را وارد کنید و به عنوان شرکت زیرمجموعه، تمامی نقش‌ها و واحدهای خود را ایجاد کنید.

کارگزینی و صدور احکام:

یکی از اصلی‌ترین وظایف بخش منابع انسانی صدور احکام کارکنان می‌باشد. به همین دلیل این قسمت از نرم‌افزار نسبت به سایر بخش‌ها جزییات بیشتری را شامل می‌شود.

پیشخوان من:

پيشخوان، واصل اصلیِ پرسنل به سازمان می‌باشد و تمامی درخواست‌ها، گزارشات، نمودار عملکرد و غیره در آن موجود است. در واقع می‌توان گفت مدیریت پیشخوان بیش از اینکه بر عهده مدیران باشد، بر عهده پرسنل است.

اعلانات و هشدارها:

مدیران سازمان در این قسمت می‌توانند به صورت فردی و گروهی افراد سازمان را از رویدادها و گزارشات مهم مطلع کنند.

آموزش، توانمندسازی و توسعه شایستگی‌ها:

مسیر رشد سازمان از مسیر رشد کارکنانش عبور می‌کند. بنابراین یکی از وظایف مهم مدیران منابع انسانی برنامه‌ریزی برای آموزش و توانمندسازی آن‌هاست. این ماژول به شما کمک می‌کند تا علاوه بر برنامه‌ریزی این مسیر، از روند آموزش هر فرد مطلع شوید.

ارزیابی و توسعه عملکرد:

ارزیابی یکی از روش‌های سنجش کارایی آموزش است. بنابراین این ماژول مکمل بخش آموزش است و با توجه به امکان برگزاری آزمون‌های مختلف، به شما گزارش دقیقی از وضعیت کارکنان ارائه می‌دهد.

جبران خدمات:

تعریف نظام‌های پرداختی و نحوه کنترل آن در بخش جبران خدمات تعبيه شده است.

نظام پیشنهادات:

به طور قطع، در طی روند همکاری با برخی افراد مشکلاتی ایجاد می‌شود. شما می‌توانید با تشکیل کمیته‌های ارزیابی، این موارد را شناسایی کنید و به طور جداگانه ارزیابی کنید و پس از نهایی شدن، این پیشنهادات را از طریق پنل کاربری به اطلاع افراد برسانید.

مدیریت کارکرد پرسنل:

برای محاسبه حقوق و دستمزد، شما احتیاج به میزان کارکرد هر فرد دارید و این عدد در هر سازمان با روش‌های مختلف  محاسبه می‌شود. مدیریت این روش‌ها از طریق ماژول مدیریت کارکرد اتفاق می‌‌افتد.

برنامه‌ریزی منابع انسانی:

به طور کلی این بخش مختص فرآیند جذب و استخدام افراد جدید در سازمان است. شما می‌توانید با تعریف فرآیند استخدام خود، برای هر فرد به صورت جداگانه پرونده ایجاد کنید و تمام مراحل را از طریق آن پیگیری کنید.

نظرسنجی:

یکی از معضلات سازمان‌های بزرگ، عدم توجه به نظرات کارکنان در ابعاد مختلف است. با کمک این بخش، می‌توانید علاوه بر اطلاع از نظر کارکنان، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و در زمان مناسب به کار گیرید.

مدیریت مستندات:

یکی از لازمه‌های هر سیستمی، مدیریت دانش است. این بخش به شما امکان می‌دهد تمام مستندات لازم را به طور یکپارچه مدیریت کنید تا در دسترس همه‌ي افراد ذی‌صلاح قرار بگیرد.

مدیریت استعدادها:

با تشکیل پروفایل شایستگی‌ها و مهارت‌ها برای هر فرد می‌توانید مسیر رشد آن‌ها را به طور مداوم پایش کنید و اگر شایستگی‌های یک فرد از جایگاه کنونی وی فراتر است، اقدام به تغییر جایگاه کنید تا در مسیر رشد شخصي و سازماني قرار بگیرد و عملکرد بالاتری داشته باشد.

خدمات رفاهی:

هر سازمانی متناظر با میزان بودجه‌ای که برای خدمات رفاهی در نظر گرفته و قراردادهایی که با سایر ارگان‌ها منعقد کرده، موظف است تا برای رفاه حال کارکنانش یکسری برنامه‌های تفریحی و خدمات رفاهی ارائه بدهد. مدیریت این برنامه‌ها و اطلاع آن به کارکنان، از این بخش میسر است.

برنامه‌ریزی راهبردی و عملیاتی:

برنامه‌ریزی راهبردی منحصرا مختص به مدیران ارشد سازمان است و پایش برنامه‌ها از طریق نرم‌افزار میسر است.

 

روند استقرار نرم افزار:

پس از انجام جلسات اوليه، هر سازمانی متناسب با نیاز خود، ماژول‌های مورد نظرش را سفارش می‌دهد و سپس فرآیند زیر برای استفرار کامل نرم‌افزار در سازمان طی می‌شود:

  • ساماندهی برای پیاده‌سازی در سطح عملیاتی
  • استقرار نرم‌افزار در سازمان
  • انتقال داده‌های سازمانی به سامانه
  • تست
  • سند آموزش کاربری و راهبری
  • دوره آموزش راهبری نرم‌افزار برای پرسنل

براي كسب اطلاعات بيشتر به نرم‌افزار جامع مديريت منابع انساني مراجعه كنيد.

[1] self service

abbasi

abbasi

آخرین مطالب

Integrated laboratory management system of SajayaNegar among selected industrial projects of universities and research institutes
اخبار

سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاه سجایانگار در میان طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در سال 1400

 دکتر محمدرضا رسولی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران و مدیرعامل شرکت سجایانگار با همکاری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و سایر دانشگاه‌های برتر کشور، این سامانه را با هدف بهبود مدیریت اطلاعات در آزمایشگاه‌های کشور طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. این سامانه، اولین محصول نرم‌افزاری تحت

مطالعه بیشتر
Human capital management system
مقالات

آشنایی با متدولوژی های توسعه نرم افزار

قابلیت پاسخگویی سریع نسبت به تغییرات محیطی امروزه به عنوان یکی از توانایی‌های استراتژیک شرکت‌ها حائز اهمیت است. این موضوع موجب شده‌است تا رودیکردی تازه در تولید با نام تولید چابک ظهور پیدا‌کند. چابکی مداوم و پایدار به عملکرد کارکنان و سازمان، ارزش محصول و خدمات و تغییر دائم در زمینه‌

مطالعه بیشتر
organizational social nertwork
مقالات

10 مورد از برترین ویژگی های شبکه اجتماعی سازمانی سجایانگار چیست؟

  شبکه اجتماعی سازمانی چیست؟   شبکه اجتماعی سازمانی توسعه یافته توسط متخصصان و کارشناسان شرکت سجایانگار یک نرم افزار تحت وب است که بر روی دامنه خصوصی مجموعه شما نصب می شود و تنها عضویت کارکنان و ذی نفعان شرکت شما در آن پذیرفته می شود. سامانه های تحت

مطالعه بیشتر